Довідка Паш, чи звільниться Лодигін, чи поїде на Євробачення Kalush: говорить голова правління НСТУ

Микола Чернотицький, голова правління НСТУ, прокоментував ситуацію навколо довідки Аліни Паш про перетин адмінкордону з Кримом (у ДПСУ заявили, що вони не видавали її), заяву голови оргкомітету Нацвідбору та члена правління Суспільного Ярослава Лодигіна про те, що він готовий піти у відставку, щоб підтвердити чисту репутацію Суспільного та імовірність того, що Україну на “Євробаченні-2022” представить учасник, який за підсумками голосування посів друге місце — Kalush Orchestra.

Суспільне наводить пряму мову:

Довідка Аліни Паш

“Я дуже вдячний Державній прикордонній службі за таку оперативну реакцію. Ми розмовляли сьогодні з пресофіцером, він запевнив, що Суспільний мовник завтра до 11-ї отримає офіційну відповідь на наш запит. Після обіду буде зібрано оргкомітет, на зустріч буде запрошено Аліну Паш і будуть прийняті відповідні рішення.

Крім того, як голова правління я буду звертатися до правоохоронних органів щодо підроблених документів, які були надані Суспільному мовнику. На мою думку, шахрайством не можна виборювати перемогу і представляти Україну на пісенному конкурсі “Євробачення”.

Суспільний мовник не є органом, який перевіряє документи на їхню справжність. Ми виходимо з добрих намірів і доброчесності. Люди нам надають довідку з прикордонної служби на її бланку. Ми цей документ вже опублікували в неділю, там є цей бланк, адреса. Людина, яка підписала його, дійсно працює зараз на посаді цього керівника. Я думаю, що ті люди, які підробили цей документ, мають нести відповідальність після того, як буде вирішено питання щодо даного кейсу.

Оргкомітет буде приймати рішення щодо нашої присутності (на Євробаченні, — ред.). Тому я б у цій ситуації чекав на рішення оргкомітету.

Про заяву Лодигіна про можливе звільнення

Щодо заяви Лодигіна про те, що він “звільниться, якщо будуть порушення під час проведення Нацвідбору”. Роз’яснення: Суспільний мовник має слідкувати за дотриманням правил. Якщо хтось порушив закон, щоб порушити правила, то це питання до того, хто порушив закон.

Kalush Orchestra

Чи можливо, що Україну на “Євробаченні” представлятиме Kalush Orchestra? Так, якщо оргкомітет прийме таке рішення. Якщо перше місце було з шахрайством і його дискваліфіковують, відповідно, і переможцем стає інший”.

Що сталося

12 лютого в Україні відбувся фінал Національного відбору на конкурс Євробачення, який цьогоріч пройде у Турині (Італія) 14 травня. За підсумками голосування, перемогла співачка Alina Pash с піснею “Тіні забутих предків”, а гурт Kalush Orchestra посів друге місце, отримавши на один бал менше. Під час оголошення глядацьких балів виникла помилка. Ведучий Тімур Мірошниченко віддав 2 бали спочатку гурту Our Atlantic, а потім виправився, і передав їх CLOUDLESS. Він сказав в ефірі, що вперше побачив протокол і не розібрався з цифрами. Після цього табличка з балами зникла з екрана і з’явилася вже після оголошення результатів. Після оголошення переможця учасники Kalush заявили про фальсифікації та про намір оскаржувати результати конкурсу у суді.

Згодом на своїй фейсбук-сторінці Мірошниченко описав, як все було. За його словами, у конверті результати були правильними, проте в редакторка в “підслушці” наплутала бали й почала виправляти його. Цю версію підтвердили й голова правління НСТУ Микола Чернотицький, член правління Суспільного Ярослав Лодигін та голова “Френдс Про ТВ” Олексій Гончаренко під час пресконференції.

Організатор Нацвідбору Суспільне опублікувало офіційну заяву щодо інциденту. Суспільний мовник заявив, що не має доказів порушення фіналісткою Національного відбору на Євробачення-2022 Аліною Паш правил відбору. Зазначається, що Суспільне разом з виробником Нацвідбору “Френдс Про ТВ” опрацювало анкети учасників на їх відповідність вимогам. Також мовник звернувся до Державної прикордонної служби України, зокрема, щодо виступу Аліни Паш у Криму у 2015 році, але ці дані є конфіденційними.