Прикордонники не видавали довідку про поїздку в Крим Аліні Паш

Державна прикордонна служба не видавала переможниці Нацвідбору на Євробачення-2022 співачці Аліні Паш довідку про законний перетин адмінмежі з окупованим Кримом, оприлюднену Суспільним мовником. Про це журналістам Суспільного повідомив речник ДПСУ Андрій Демченко.

Про яку довідку йдеться

13 лютого представники Аліни Паш опублікували документ від прикордонної служби, який нібито свідчить, що співачка не порушувала законодавство України й вимоги конкурсу: її виступ у Криму в 2015 році відбувався на приватному заході українців, а перетин адмінкордону відбувався зі сторони України.

Суспільний мовник отримав від команди учасниці документ щодо перетину адмінкордону з Кримом зі сторони України від ГЦОСІ Державної прикордонної служби України.

Довідка про перетин кордону Аліни Паш, надана її командою

Правилами Євробачення забороняється участь виконавців, які незаконно відвідували окупований Крим. Після цього активіст і відеоблогер Сергій Стерненко заявив, що він має інформацію, нібито команда Аліни Паш підробила довідку від прикордонників щодо перетину адмінкордону до окупованого Криму.

Відповідь ДПСУ

Сьогодні, 15 лютого, речник ДПСУ Андрій Демченко повідомив журналістам Суспільного, що Державна прикордонна служба не видавала переможниці Нацвідбору на Євробачення-2022 співачці Аліні Паш довідку про законний перетин адмінмежі з окупованим Кримом.

“Державна прикордонна служба проаналізувала інформацію, що була поширена Суспільним мовником України про документ, начебто який був наданий ДПСУ фізичній особі для представлення в рамках відбору на Євробачення. Нам не відомо, що саме за документ опублікований мовником, адже підрозділами Держприкордонслужби такий не створювали і під таким номером нікому не надавали”, — сказав Демченко.

За його словами, відомство також отримало офіційне звернення від Національної суспільної телерадіокомпанії України, аби підтвердити створення такого документу.

“В найближчий час мовник отримає нашу відповідь”, — додав речник ДПСУ.

Відповідаючи на запитання, чи Аліна Паш взагалі має документ про перетин кордону, Демченко сказав, що “ДПСУ не вправі розголошувати конфіденційну інформацію про третіх осіб, у тому числі щодо перетину кордону”. Такі відомості може отримати лише особа, якої це стосується, пояснив речник ДПСУ.

За словами Андрія Демченка, зараз підрозділ ДПСУ опрацьовує відповідь на звернення виконавиці, яке надійшло і зареєстроване в ДПСУ, щодо її перетину адмінкордону.

Реакція Суспільного

Як повідомила Голова Наглядової ради НСТУ Світлана Остапа, Наглядова рада збирається на позачергове засідання, щоб розглянути ситуацію, що склалася навколо нацвідбору на “Євробачення”. Засідання відбудеться найближчими днями.

Також голова правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Микола Чернотицький написав на своїй фейсбук-сторінці:

“Подяка Державній прикордонній службі за оперативний розгляд. Прес-офіцер ДПСУ запевнив, що Суспільний мовник отримає офіційну відповідь завтра до 11:00. Після отримання офційної відповіді буде зібрано оргкомітет Євробачення, на яке буде запрошено Аліну Паш і прийняте відповідне рішення.

Окремо як голова правління я буду звертатись до правоохоронних органів щодо надання підробних документів. На мою думку, шахраї не можуть представляти Україну на Євробаченні”.

Що говорить про довідку Аліна Паш

Сама виконавиця в інстаграмі 14 лютого писала, що довідку про перетин адмінкордону доручила отримати своїй команді. Також Паш підтвердила, що подала повторний запит прикордонникам:

“Я хворіла, тому дала письмовий дозвіл представнику команди запросити довідку від Прикордонної служби України. По довіреності було надіслано цей запит, відповідь прийшла досить пізно, майже в день відбору. Представник моєї команди відразу надав докази Суспільному.

Також я подала повторний запит, аби отримати таку довідку безпосередньо в свої руки. Як тільки вона буде у мене, я оприлюдню її в своєму акаунті в Instagram. І я буду брати стільки довідок скільки потрібно, аби довести, що я нічого не порушувала”.

15 лютого, після оприлюдення відповіді ДПСУ, менеджерка Аліни Паш заявила, що довідку про в’їзд співачки до Криму Суспільному надав член команди, а не співачка особисто. Зараз, за словами менеджерки, у команді розбираються, як цей документ отримали, та чекають відповідь на запит від ДПСУ.

Вона додала, що офіційна заява від команди співачки буде, “як тільки ми отримаємо наш документ від прикордонної служби”: “У будь-якому випадку це правда, що вона перетинала з української сторони кордон, і там має бути ця інформація, ми на неї чекаємо. Запит до прикордонної служби був здійснений минулого тижня. Для нас заява прикордонної служби була дуже шокуючим моментом, і ми зараз стараємося розібратися, щоб людям дати чітку і правильну інформацію, як це взагалі все відбулося”.

Що сталося

12 лютого в Україні відбувся фінал Національного відбору на конкурс Євробачення, який цьогоріч пройде у Турині (Італія) 14 травня. За підсумками голосування, перемогла співачка Alina Pash с піснею “Тіні забутих предків”, а гурт Kalush Orchestra посів друге місце, отримавши на один бал менше. Під час оголошення глядацьких балів виникла помилка. Ведучий Тімур Мірошниченко віддав 2 бали спочатку гурту Our Atlantic, а потім виправився, і передав їх CLOUDLESS. Він сказав в ефірі, що вперше побачив протокол і не розібрався з цифрами. Після цього табличка з балами зникла з екрана і з’явилася вже після оголошення результатів. Після оголошення переможця учасники Kalush заявили про фальсифікації та про намір оскаржувати результати конкурсу у суді.

Згодом на своїй фейсбук-сторінці Мірошниченко описав, як все було. За його словами, у конверті результати були правильними, проте в редакторка в “підслушці” наплутала бали й почала виправляти його. Цю версію підтвердили й голова правління НСТУ Микола Чернотицький, член правління Суспільного Ярослав Лодигін та голова “Френдс Про ТВ” Олексій Гончаренко під час пресконференції.

Організатор Нацвідбору Суспільне опублікувало офіційну заяву щодо інциденту. Суспільний мовник заявив, що не має доказів порушення фіналісткою Національного відбору на Євробачення-2022 Аліною Паш правил відбору. Зазначається, що Суспільне разом з виробником Нацвідбору “Френдс Про ТВ” опрацювало анкети учасників на їх відповідність вимогам. Також мовник звернувся до Державної прикордонної служби України, зокрема, щодо виступу Аліни Паш у Криму у 2015 році, але ці дані є конфіденційними.

Нагадаємо, Суспільне вже зверталося до Державної прикордонної служби України, однак отримало відмову у наданні інформації про перетин кордону учасницею, оскільки ці дані є конфіденційними. Команда учасниці надала довідку, нібито отриману нею, що стало підставою для продовження участі Alina Pash у Нацвідборі.

Після оголошення переможця учасники Kalush заявили про фальсифікації та про намір оскаржувати результати конкурсу у суді.