Eurovision Song Celebration
12 і 14 травня
Eurovision: Europe Shine A Light
16 травня
Плейлист від редакції: джазова імпровізація

Плейлист від редакції: джазова імпровізація

 

Інформації про джаз існує достатньо багато, аби мати уявлення про жанр. Але часто, зібравши основні дані, ми не приділяємо уваги біографіям виконавців. А там, насправді, криється найцікавіше.

Елла Фіцджеральд, відома також як «Перша леді джазу», володіла унікальним діапазоном голосу в 3 октави. Співачка не мала музичної освіти, а всі її виступи були імпровізацією. Завдяки своїй наполегливості та працелюбству вона за життя випустила 90 альбомів та отримала 13 «Греммі». Виконавиця хворіла на цукровий діабет, який спричинив розвинення гангрени, в результаті чого лікарі мусили ампутувати обидві ноги.

Також Елла Фіцджеральд майстерно наслідувала манеру виконання Луї Армстронга, з яким мала декілька спільних проектів:

Грати на музичних інструментах Луї Армстронг навчився у віці 13 років у виправній колонії, куди потрапив через невдалий збіг обставин. Оркестром виправного закладу тоді керував Пітер Девіс, який навчав хлопця грі на горні та корнеті.

Співак дуже любив дітей, але не міг їх мати. Тому він усиновив дитину своєї двоюрідної сестри, яка померла невдовзі після пологів.

Згодом, зі своїм колективом «Hot Five» Луї Армстронг всього за 3 роки створив 60 хітів, які стали беззаперечною джазовою класикою.

Чарлі Паркер, майстер імпровізації та послідовник фрі-джазу, мав прізвисько «Птаха». Пояснень цьому багато: чи то через надмірну пристрасть музиканта до смажених курчат, чи то через  манеру гри, легку як птах. До того ж, більшість назв композицій Чарлі Паркера пов’язані з птахами.

До складу квінтету Чарлі Паркера входив трубач Майлз Девіс, який згодом також став легендою джазу.

Музикант постійно боровся з героїновою залежністю та зловживав алкоголем. Тому, коли він помер у віці 34 років, лікар, який робив розтин, зазначив, що стан організму Чарлі Паркера властивий більше для людей віку 50-60 років.

На відміну від багатьох тогочасних блюзових музикантів, Дюк Еллінгтон народився в забезпеченій родині і міг дозволити собі багато чого. За життя написав одну книгу – автобіографію «Music Is My Mistress», за яку посмертно отримав Пулітцерівську премію.

Серед усіх учасників колективу Дюка Еллінгтона лише один музикант був удостоєний честі бути запрошеним у гості – Фредді Гай, виконавець на банджо, який грав з Дюком 24 роки.

Відомою цитатою Ніни Сімон є вислів «Джаз – це білий термін для визначення чорних людей». За життя співачка активно боролася з расовою дискримінацією, за що отримала прізвисько «Мартін Лютер у спідниці».

У одному з інтерв’ю виконавиця розповіла про найяскравіший спогад з дитинства. Вона співала на концерті в церкві, коли її батьків у залі попросили поступитися місцем у перших рядах для «білих» гостей. Тоді Ніна Сімон припинила співати, і оголосила, що не продовжить, поки її батьків не повернуть назад.

За 40 років плідної роботи вона випустила 170 альбомів та синглів, а загальна кількість її композицій становить 320.

Також радимо послухати представників напряму ейсід-джаз – німецький гурт De-Phazz:

 

/Катерина Дещенко