Олександр Ткаченко: “Якщо культура – зброя, то Росії на цьому Євробаченні немає чим воювати”

Цього тижня стартував активний сезон Євробачення. 66-й пісенний конкурс проходитиме у три етапи: 10 і 12 травня відбудуться півфінали шоу, в ході яких визначиться пул фіналістів. А вже 14 травня відбудеться гранд-фінал у Турині.

Традиційно офіційним радіотранслятором Євробачення виступає Радіо Промінь. Другий канал Суспільного радіо транслює шоу в прямому ефірі, де під час препаті та афтепаті ведучі спілкуються з цікавими гостями і знайомлять слухачів з маловідомими фактами з історії конкурсу.

Напередодні проведення першого півфіналу ведучі Олександра Франко і Євген Павлюковський поспілкувалися з міністром культури та інформаційної політики України Олександром Ткаченком. І дізнались про те, які в нас справи на культурному фронті, чи на часі участь України в Євробаченні та як попмузиканти можуть наблизити перемогу.

Що відбувається на культурному фронті в сезон Євробачення? Чи використовує якось Мінкульт таку підвищену увагу до України?

На прикладі Євробачення можна сказати, що ми працюємо в двох напрямах. Перший – припинення виступів офіційних російських культурних діячів, їхніх заходів в Європі. Тому що, як каже Путін, культура – це найбільш ефективна зброя. І на Євробаченні цієї зброї не буде.

Другий напрям – це просування наших колективів, нашої української культури, нашої спадщини. Щоб про неї дізналося якомога більше людей в Європі, адже наша культура має давнє коріння. Це величезний пласт музики і візуального мистецтва. Важливо, щоб наші колективи, зокрема Kalush Orchestra, могли показувати Європі досягнення нашої країни.

Наскільки успішно, на вашу думку, Kalush Orchestra може представити Україну?

Я думаю, що такі заходи, як виступи наших колективів в Європі, на великих майданчиках, з великим охопленням глядачів, є найкращою демонстрацією солідарності цивілізованого світу з тією війною, якою веде наша країна з агресором.

Що будемо робити, якщо Kalush Orchestra виграє? Чи буде Україна готова до подібного?

Думаю, так. Вигравати в мистецьких змаганнях, безперечно, – це не те саме, що вигравати у війні. Але якщо вже виграємо, то тоді варто нести на собі відповідальність такого ґатунку.

Чому важливо, щоб саме цього року Україна була представлена на цьому конкурсі?

Попмузика – це не виступи наших народних колективів чи симфонічних оркестрів, театрів або учасників бієнале. Але коли ми розповідаємо про країну, то ми в той чи інший спосіб – і за допомогою попмузики також – допомагаємо нашим військам перемагати.

Як, на вашу думку, українські музиканти можуть допомогти нашим військам здобути перемогу?

Я вдячний багатьом нашим артистам, виконавцям, адже вони беруть активну участь у благодійних концертах, збирають мільйони доларів на підтримку українців. Тобто вони всі в досить активній формі беруть участь на іншому фронті цієї війни.

Жива трансляція Євробачення-2022 здійснюється в ефірі Радіо Промінь 10, 12 та 14 травня о 21:00.

Нагадаємо, уже 10 травня у першому півфіналі гурт Kalush Orchestra з піснею “Stefania” виступатиме під номером 6. Трансляцію Євробачення можна буде дивитися на суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА о 22:00, слухати на Радіо Промінь та стежити на діджитал-платформах Суспільного Мовлення:

На ютуб-каналі Євробачення Україна можна буде спостерігати за роботою ведучого Тімура Мірошниченка наживо з коментаторської студії.