Ліки для розбитого серця, біблійні алюзії та пісня про маму: Суспільне Культура обирає топ-10 фіналістів Євробачення
Окрім українського гурту Kalush Orchestra, у фінал пісенного конкурсу Євробачення-2022 пройшли ще 24 країни-учасниці. Чим зачепили глядачів їхні виступи, які сенси вони транслювали? Як багато цьогоріч фольклору й хто виступав рідною мовою?
Суспільне Культура слідкує за перебігом Євробачення-2022 і підготувало для вас підбірку найцікавіших артистів цьогорічного конкурсу. Отже, хто вони, топ-10 фіналістів Євробачення?
10. Швейцарія
- Marius Bear — Boys Do Cry
Маріус – музикант, що кілька років тому відмовився від плану стати механіком будівельних машин, щоб здійснити турне по Німеччині та Швейцарії. Саме та подорож спонукала його випустити перший альбом Not Loud Enough, який піднявся в топ-20 швейцарських чартів альбомів.
Пісня Boys Do Cry, із якою співак виступає на Євробаченні, про те, що всі люди відчувають біль, у тому числі і чоловіки. Маріус співає про те, що люди не повинні ігнорувати почуття, і мають заохочувати інших до цього.
“Я дуже рано зрозумів, що мені не потрібно соромитися своїх почуттів. Як чоловік, я не боюся плакати і оголювати свої слабкості перед аудиторією. Я не хочу носити емоційну броню, я хочу бути тим, ким я є. І я хочу заохотити свою аудиторію зробити те ж саме”, — розповідає Маріус Беар в інтерв’ю.
9. Вірменія
- Rosa Linn— Snap
Співачка Роза Лінн на Євробаченні року представляє Вірменію з піснею Snap. У ній ідеться про нещасне кохання та неможливість забути людину за клацанням пальців.
Роза засмучена тим, що, за очікуванням людей, вона має одразу забути все й рухатися далі, наче їй було так легко все подолати. На думку виконавиці, процес не такий простий, і вона каже: “Мені просто потрібен час”.
Приспів пісні схожий на медитацію, а Роза Лінн вважає, що варто нагадувати собі дихати: “Я думаю, що ми всі опинялися в моменті, коли здавалося, що немає виходу і що весь світ просто руйнується навколо вас. Ви починаєте ставити під сумнів усе, включаючи себе. Я була там.
І я зрозуміла, що у мене є сила, щоб сформувати свою реальність – для цього знадобилося просто зійти з шляху і знайти внутрішній спокій. Це все про любов до себе і прийняття того, що вас достатньо”.
8. Ісландія
- Systur — Með Hækkandi Sól
Сигридур, Елізабет та Елін – так звати сестер, які цьогоріч представляють Ісландію. Назва пісні перекладається з ісландської як “З сонцем, що сходить”. У ній йдеться про цілющий прихід весни і природи, про музику в серці, до якої варто дослухатися.
Постановка номеру перетворює сцену PalaOlimpico на гігантський схід сонця й допомагає передати головний меседж артисток — він у тому, що надія завжди є.
“В Ісландії темрява і довгі зими; потім, із сонцем, що сходить, повертається надія на кращі дні та світле майбутнє. Ви можете перенести це в будь-яку погану ситуацію, з якою стикаєтесь – ви повинні пам’ятати, що є надія і є світло. Це дуже поетично”, — діляться Systur.
Співачки виступали в півфіналі в ковбойському вбранні з гітарами. Коли камера наблизилася до них, глядачі могли побачити, що на руці в однієї з сестер намальований український прапор.
7. Фінляндія
- The Rasmus — Jezebel
Культовий гурт The Rasmus уже майже 30 років гурт є одним з найуспішніших у Фінляндії на міжнародному рівні. Їхній найбільший хіт, In the Shadows, нещодавно перевищив позначку в 100 мільйонів стрімів на Spotify.
Вони випустили кілька платинових альбомів, отримали численні нагороди музичної індустрії та відіграли безліч концертів по всьому світу. Свою участь у Євробаченні рокери називають “новою сторінкою” у своєму житті.
“Можливо, у цей час COVID ми хочемо зробити щось веселе та нове. Це те, чого ми ніколи не робили, і ми хотіли б бути частиною цього середовища!”, — розповідає басист Ееро Гейнонен.
До Турину гурт привіз рок-гімн Jezabel, який модернізує історію однойменної біблійної фігури, жінки надзвичайної краси, сили та, на жаль, жорстокості. Соліст Лаурі Юлонен пояснює:
“Наша “Єзавель” більше про сучасну дівчину (або хлопчика), які почуваються впевненими, відповідальими за власне життя, незалежними, бунтівними та трохи небезпечними”.
6. Литва
- Monika Liu — Sentimentai
Моніка Любінайте — одна з найпопулярніших артисток Литви. Окрім музичної кар’єри, Моніка була суддею на The Voice of Lithuania та The Masked Singer Lithuania .
Пісня Моніки Sentimentai — це мрійливий, стильний, трохи моторошний диско-джазовий номер про підйом і спад емоцій наприкінці стосунків. У пісні використовуються метафори з кіно, традиційних народних казок та литовської географії.
Цікаво також, що Sentimentai – це перша пісня повністю литовською мовою, яка бере участь у Євробаченні з моменту дебюту країни в 1994 році. Незважаючи на те, що пісня Моніки не містить жодного слова англійською, вона каже, що отримала вражаючі відгуки від шанувальників, які кажуть, що її музика стирає кордони.
“Ми така маленька країна, ми маємо стару, красиву мову, найстарішу в Європі. Я хочу, щоб литовці цим пишалися! На вечірці в Барселоні я почула, як люди співають зі мною, і сказала: “Так!! Я написала литовську пісню і їм подобається? Що?!”, — говорить сама Моніка.
5. Польща
- Ochman — River
Кристіан Охман розповідає, що в його сім’ї завжди була музика. Співак розповідає, що його батько грав у польському рок-гурті, а дідусь був відомим оперним тенором. “Я хочу співати до дня смерті”, — говорить Охман про своє захоплення музикою.
На сцені в Турині артист перзентував класичну поп-баладою River, яка проникає углиб емоцій кожного слухача. Постановка номеру темна й драматична, з грою світла та танцюристами-демонами. У пісні йдеться про пошук внутрішнього спокою, розповідає Охман:
“Стрес, занепокоєння… Ми схильні наголошувати на речах, які ще не відбулися. Ви наче сперечаєтеся з цими думками, але пісня про те, щоб знайти цей момент спокою, зробити подих і привести нас туди, куди приведе наше життя”.
4. Швеція
- Cornelia Jakobs — Hold Me Closer
Корнелія Якобс — співачка, авторка пісень і переможниця фестивалю Melodifestivalen у Швеції. На Євробачення вона привезла гімн для людей з розбитим серцем. Співачка розповідає, що лише коли вона виступає наживо, вона може відпочити від того, що відбувається в її голові.
“Ось тоді моя голова зупиняється, і я можу просто побути в своїх емоціях. Для мене це як терапія. Тому, коли я пишу музику, я пишу для цього – для виконання”.
Цікавий факт — Корнелія завжди виступає босоніж. І це не просто фішка, а й цілком практичне рішення!
“Коли пальці ніг і стопи стоять на землі, знайти рівновагу набагато легше. А оскільки, співаючи, я часто закриваю очі, то іноді втрачаю рівновагу. Тому я помітила, що я краще співаю, якщо в мене немає взуття”, — ділиться співачка.
3. Італія
- Mahmood & Blanco — Brividi
Особливу відповідальність на собі відчувають двоє найпопулярніших молодих артистів Італії, дует Mahmood & Blanco, адже вони представляють країну, яка цьогоріч приймає Євробачення. Махмуд прославився на шоу The X Factor Italia, як і минулорічні переможці Måneskin, а Бланко відомий дякуючи синглу 2021 року Mi Fai Impazzire, який 8 тижнів протримався на вершині італійських хіт-парадів.
Їхня пісня Brividi на перший погляд може здатися класичною романтичною баладою, але Махмуд пояснює, що пісня не просто дует про кохання:
“Йдеться про два різних покоління, які мають однакові страхи перед викриттям своїх почуттів перед тим, кого вони люблять. Бути вразливим і бути чоловіком – це нормально. Зараз поширювати любов має бути більш звичайним, природним. Це життя.
У мене є багато рідних і друзів, які бояться виставляти свої почуття, і я думаю, що ми написали пісню, тому що ми більше не боїмося бути щирими з самими собою. Любов – це бути вільним, у будь-якому випадку.
Сила пісні – це свобода, і я думаю, що Brividi говорить не про те, з якою саме любов’ю ми маємо справу, а більше про те, щоб позбутися страху зустрітися з кимось, кого ти любиш, і показати свої емоції”.
2. Велика Британія
- Sam Ryder — SPACE MAN
Привабливий британець Сем має величезну підтримку глядачів, адже він відомий у мережі завдяки своїм каверам на світові хіти. Зараз він — найпопулярніший музичний виконавець Великої Британії, має 12 мільйонів підписників і 100 мільйонів лайків у TikTok.
Пісня SPACE MAN, із якою Сем представляє Велику Британію, народилася дуже швидко. Він розповідає, що буквально відчув себе каналом, через який музика спустилася звідкись згори:
“Я написав пісню за 15 хвилин. Це був дивовижний процес. Хороша пісня буде відчуватися так, ніби вона не має до вас ніякого відношення, тому що ви не відчуваєте втоми після неї. Вона просто приходить, і вам просто пощастило бути там у потрібний час, щоб зловити її. Ви, як невеликий канал, щоб вона спустилася вниз. І ось що сталося того дня”.
Головна мета артиста на Євробаченні — зв’язатися зі своєю аудиторією, заполонити простір між собою і слухачем, вважає Сем Райдер. “Якщо люди відчувають позитив, щастя і радість від місця, звідки ви співаєте, то це все, що потрібно”.
1. Україна
- Kalush Orchestra — Stefania
Звісно, перше місце у нашому рейтингу ми віддаємо представникам України і не лише тому, що принято вболівати за своїх — поєднання сучасного репу та класичного українського фолку зробило хлопців з Kalush Orchestra справжніми хітмейкерами не лише вдома, а й у світі.
Уже 13 учасників цьогорічного конкурсу заспівали Stefania — це представник Німеччини Malik Harris, гурт із Франції Alvan & Ahez та учасники з Фінляндії гурт The Rasmus. А представник від Польщі Охман вже майже повністю вивчив на пам’ять рядки пісні. переможець Євробачення-2009 Олександр Рибак — він заграв її на скрипці.
Під час повномасштабного вторгнення Росії, учасники Kalush Orchestra підтримують країну, транслюючи українську культуру та мову на весь світ зі сцени Євробачення.
“Ми відчуваємо велику відповідальність, оскільки отримали дозволи на виїзд з України, щоб бути тут. Ми зобов’язані бути корисними нашій країні в цей момент. Нам було приємно бачити людей, які співають нашу пісню, навіть якщо вони не знають всіх слів. Ми дуже цінуємо людей, які підтримують Україну і підтримують нас”, — говорить фронтмен гурту Олег Псюк.
На час написання цього матеріалу експерти обіцяють Україні 57% перемоги. Цей коефіцієнт стрімко зростає – ще 10 травня він дорівнював 48%. Цю статистику опублікували на офіційному сайті Eurovision World.
Де дивитися фінал
Телебачення
Глядачі зможуть подивитися пряму трансляцію великого фіналу Євробачення-2022 на суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА, яка розпочнеться о 22:00.
Коментуватиме шоу незмінний ведучий Тімур Мірошниченко, який 17 років є українським голосом Євробачення.
Радіо
Радіо Промінь — офіційний радіотранслятор Євробачення-2022. В ефірі працюватимуть 2 пари ведучих: Анна Заклецька і Дмитро Захарченко та Саша Франко і Євген Павлюковський.
Діджитал-платформа
Пісенний конкурс Євробачення-2022 можна буде також дивитися на діджитал-платформах Суспільного:
- фейсбук-сторінці Євробачення;
- сайті Суспільне Культура;
- сайті Суспільне Євробачення.
На ютуб-каналі Євробачення Україна можна буде спостерігати за роботою ведучого Тімура Мірошниченка наживо з коментаторської студії.
Як голосувати у фіналі
У фіналі українці можуть голосувати за всіх учасників конкурсу, крім представників України — гурту “Kalush Orchestra”. Під час прямого ефіру з’явиться інформація, коли можна буде надсилати sms-повідомлення на номер 7576 із номером учасника, за якого голосуєте.
Більше про Євробачення-2022 дізнавайтеся на ютуб-каналі Євробачення Україна, фейсбук-сторінці Євробачення, телеграм-каналі Євробачення Україна та у TikTok.