Суспільне та Kalush Orchestra провели першу після перемоги пресконференцію для українських медіа

15 травня Суспільне Мовлення як національний організатор Євробачення та офіційний транслятор конкурсу в Україні, разом з переможцем Євробачення-2022 — гуртом “Kalush Orchestra” — провело онлайн пресконференцію для українських медіа.

Публікуємо основні тези з пресконференції.

Про місце проведення Євробачення-2023

Відповідаючи на актуальні запитання журналістів, голова правління Суспільного Мовлення Микола Чернотицький підкреслив, що український суспільний мовник вже отримав символічну теку з документами для підготовки до проведення наступного Євробачення в Україні.

“Я безмежно вдячний і гурту “Kalush Orchestra”, і Олегу. Я дуже вдячний і Оксані Скибінський (голові української делегації — ред.), яка допомагала і представляла Україну. Ви провели неймовірну роботу, незважаючи на те, що взяти участь було складно емоційно й організаційно. Суспільне вже отримало документи для початку підготовки до проведення Євробачення наступного року. Ми дуже хочемо, щоб Євробачення пройшло у мирній Україні. Місце проведення має відповідати вимогам про велику сцену та безпеку, тому місто буде погоджено Європейською мовною спілкою. І держава допомагатиме в цьому. Сподіваємося, що зможемо під час проведення гарантувати безпеку усім учасникам та гостям”.

Про підтримку від Європи й ризики

Голова української делегації на Євробаченні 2022 Оксана Скибінська відзначила, що гурт «Kalush Orchestra» отримав рекордну кількість балів за всю історію Євробачення, а саме — 631 бал.

Лідер гурту “Kalush Orchestra” Олег Псюк розповів, що за лаштунками до нього підходили представники різних країн, запитували про ситуацію в країні та висловлювали співчуття.

“Відчув підтримку багатьох делегацій, відчув теплі слова і емпатію”, — прокоментував Олег.

Також підняли питання щодо можливої дискваліфікації України та інших учасників, які робили заклики зі сцени Євробачення.

“У мене не було жодних сумнівів, робити заклик “Допоможіть Азовсталі” чи ні. Якби я це не сказав, то шкодував би про це. Я вважав, що навіть якщо так має статися, що нас дискваліфікують, але є хоча б один з небагатьох шансів заявити про Азовсталь на весь світ, то я краще використаю його”, — заявив Олег Псюк.

Голова української делегації Оксана Скибінська нагадала, що Європейська мовна спілка одразу прокоментувала побоювання аудиторії щодо дискваліфікації. Також вона вперше заявила про те, що українська делегація намагалась узгодити заяву про “Азовсталь” з організаторами: “Ми зверталися до організаторів із тим, що планується подібне висловлювання наприкінці виступу”.

Також присутні на пресконференції журналісти порушили питання про те, чи не належить ініціатива закликати допомогти Маріуполю й “Азовсталі” Аліні Паш, а не гурту “Kalush Orchestra”. У відповідь Олег Псюк висловив щире здивування та відповів питанням на питання: “А при чому тут Аліна Паш?” — уточнив Олег.

Прозвучало також питання і про рожеву панамку, що з символу гурту перетворилася на додатковий символ України. Журналісти спитали, як музикантам вдалося забезпечити панамками єврофанів.

“Ми везли з собою на Євробачення панами, диски й вініли. Панамка була частиною образу для одного кліпу, але він якось завірусився, тому я поки що і не змінюю його. Зараз у моєму особистому гардеробі чотири мої стандартні панами”, — розповів артист.

Про маму, “Укрзалізницю” та печиво

Вранці 15 травня “Укрзалізниця” оголосила, що назве поїзд Стефанією. «Поїзд 43 Київ — Івано-Франківськ в розкладі цього року офіційно стане “Стефанія Експресом”. Вокзали Києва, Калуша, та Франківська будуть вітати цей поїзд піснею “Стефанія”. До речі, це буде перший у світі поїзд, названий в честь мами», — було сказано в заяві пресслужби УЗ.

Олег Псюк прокоментував цю новину: “Моя мама задоволена, це вона мені розказала про це! Ви, може, не знаєте, але я колись у юності працював на кондитерській фабриці у Калуші, і от там вже печиво на честь мами Стефанії зробили. У Калуші майже всі фанатіють від гурту “Kalush Orchestra” і дивилися Євробачення”.

Також Олег розповів, як мама реагувала на виступ під час Євробачення і на перемогу.

“Так, ми вже поспілкувалися. Вона задоволена. Але переживала сильно. Я і сам переживав”, — зізнався Олег.

Зазначимо, що пані Стефанія дивилася Євробачення в Україні, у рідному Калуші, вдома по телебаченню. Вона не поїхала на концерт у Турин.

Про донати Україні після Євробачення

Як і було заявлено раніше, гурт планує продати статуетку переможців на аукціоні й віддати виручені кошти на потреби Україні.

“Можливо є якісь люди, які мають можливість задонатити, їм буде приємно що є така статуетка як згадка про це. Усі гроші ми плануємо пожертвувати на фонд на підтримку України, української армії. Куди саме — ще вирішуємо. Хотілося б за якусь велику суму, але не хочеться називати ніякі цифри, побачимо”, — прокоментував Олег.

Олег Псюк розповів, що планує світовий тур і пише нові пісні, зокрема, про війну. Він наголосив, що українська мова для нього пріоритетна, проте пісні англійською також заплановані.

“Я вважаю, що все починається з мови, і так само культура дуже важлива. Нашу культуру намагаються знищити вже багато років. Вона має свою особливість і дуже красивий почерк. Ми плануємо світове турне на підтримку України, де будемо знову ж таки, збирати донати на підтримку України, як і під час промотуру до Євробачення”, — сказав він.

Також Олег натякнув, що не виключає можливості співпраці з іноземними лейблами, але поки не розголошував жодних деталей.

За словами лідера, гурт розділиться на “Kalush Orchestra” і “Калуш”.

“Так, ми роз’єднали два гурти. Калуш — це про реп, хіп-хоп в Україні, а “Kalush Orchestra” — це гурт цікавіший європейцям, це поєднання нашого фольклору і сучасного хіп-хопу. Ми готуємо нові пісні та вирішили створити для цього окремий ютуб-канал”.

Про улюблених виконавців

Серед улюблених музикантів в Україні Олег Псюк назвав гурт “Один в каное”, Скофка, “Як Так” (YAKTAK), Jerry Heil та “Океан Ельзи”.

Виконавцем найкращого кавера на “Стефанію” обрав YAKTAK.

Зазначимо, у пресконференції також взяв участь голова національного журі, музичний продюсер телевізійного шоу “Х-Фактор” Вадим Лисиця, який відповів на численні запитання журналістів щодо ситуації довкола оцінок українського журі за виступ представника від Польщі на Євробаченні.

“Професійне журі організатори додали у пісенний конкурс, щоб зменшити вплив добросусідських стосунків на музичний конкурс: коли громадяни сусідніх країн голосують одне за одного. Тут є умови, які Європейська мовна спілка поставила перед журі, і я вперше зіткнувся з цією практикою. Ми не можемо враховувати в голосуванні політичний чинник. Журі має професійно оцінювати пісню, виступ, режисуру. Вчорашнє шоу було потужне — дуже багато талановитих виконавців і не менше представників країн, які допомагають Україні. Українське журі проголосувало за Польщу так само як і переважна більшість країн, тому експертна оцінка журі збіглася з більшістю Європи. Вся любов, яка спрямована нами до Польщі, до польського народу за величезну допомогу — військову, гуманітарну — виразилася у 12 балах від глядачів”.

На запитання журналістів про те, чому деякі журі заявляли, що ставили Польщі 7 та 10 балів, а в результаті видало нуль, Вадим Лисиця вказав на некоректне трактування.

“Це не бали, це позиція у рейтинговому списку. Тобто ми голосуємо “1” за найкращий виступ, і “24” — за найгірший виступ. Потім вираховується загальна кількість балів, яку отримала країна. Ці підрахунки робимо не ми, а ЄМС”, — пояснив Вадим.

Нагадаємо, що гурт “Kalush Orchestra” переміг у пісенному конкурсі Євробачення-2022, що відбувся 14 травня в арені Pala Olimpico італійського міста Турин.

Суспільне Мовлення, яке є членом Європейської мовної спілки, забезпечує відбір і участь представника України у Міжнародному пісенному конкурсі “Євробачення”, а також виступає офіційним транслятором конкурсу.