NOS про великі шанси на перемогу Kalush Orchestra на Євробаченні

Представник України на Євробаченні-2022 «Kalush Orchestra» дав інтерв’ю нідерландському суспільному мовнику NOS. Учасники гурту розповіли про пісню «Stefania», яка потрапила до хіт-парадів кількох країн, а також про підготовку до конкурсу.

Нідерландській суспільний мовник відзначає, що хоч у страшній війні це дає мало втіхи, проте Україна має найбільші шанси на перемогу в Євробаченні-2022. Букмекери оцінюють шанси гурту «Kalush Orchestra» із яскравою піснею «Stefania» на перемогу в 35%, що значно випереджає другого учасника.

Останніми тижнями пісня набула великої популярності, розповів нідерландській телерадіокомпанії NOS фронтмен гурту Олег Псюк: «В Україні ця пісня лунає буквально “з кожної праски”». Окрім України, «Stefania» також займає високі місця в хіт-парадах Польщі, Литви і Молдови.

Пісня стала хітом у TikTok. «Усі відчувають зв’язок із піснею», — сказав Псюк.

Самі учасники гурту також долучаються до опору, розповідає мультиінструменталіст Ігор Діденчук, який забезпечує характерне звучання флейти у пісні: «Я саме плету маскувальні сітки й готую коктейлі Молотова». Гурт також допомагає збирати медикаменти та шукати притулок тимчасово переміщеним особам.

Один із учасників гурту, Kилим-мен, приєднався до Збройних сил України. Зараз він допомагає в територіальній обороні Києва. «Я воюю на кількох лініях фронту: битва на землі — з одного боку, і культурна лінія фронту — з іншого. Ми підтримуємо країну сильною своєю музикою».

Текст пісні аполітичний, бо пісню Олег Псюк писав як посвяту своїй сильній мамі, яку просить заспівати колискову, щоб усе було добре. Проте образ матері у пісні можна трактувати як сучасний образ Матері-України.

Стефанія мамо! Мамо Стефанія!
Розквітає поле, а вона сивіє!..
Заспівай мені, мамо, колискову,
Хочу ще почути твоє рідне слово!..

«Текст глибоко зворушує кожного українця, адже нас змалку привчають до глибокої пошани до батьків, — розповідає Діденчук. — Щобільше, пісня викликає ностальгічні почуття. Бридж у пісні базується на старій українській колисковій». Але реп-куплети та міцний біт не роблять зі «Stefania» дитячу колискову.

Виникають паралелі з минулорічним виступом гурту Go_A, який посів п’яте місце (і друге за голосуванням глядачів), з піснею «SHUM», яка також містить фольклорні та сучасні елементи. Подібність не випадкова: Діденчук також є одним з учасників гурту Go_A. В обох колективах він грає на традиційних українських інструментах.

Пісня «SHUM» була першим українським твором на Євробаченні, який повністю заспівали українською мовою. Цьогорічна пісня — також повністю українською. На думку хіп-хоп гурту, це не політичний меседж, а «просто» використання мови, якою українці воліють висловлюватися.

Повний текст інтерв’ю можна прочитати за посиланням.

Нагадаємо, Суспільне мовлення, яке є членом Європейської мовної спілки, організовує і проводить відбір пісні та представника від України, а також забезпечує участь представника України у міжнародному пісенному конкурсі. Євробачення-2022 відбудеться в італійському місті Турин в арені Pala Olimpico за участі 41 країни спочатку у півфіналах 10 і 12 травня, а потім у великому фіналі — 14 травня.